Zimowe Ptakoliczenie

WP_20160202_10_24_35_Pro Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia można skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Już drugi rok z rzędu przedszkolaki z naszej placówki uczestniczyły w Zimowym Ptakoliczeniu. Dzieci z grupy 2 i 5, pod przewodnictwem nauczycielki Moniki Dzitkowskiej podczas zimowego spaceru miały okazję obserwować jaki i szacunkowo policzyć ptaki odwiedzające nasz ogród. W tym roku najwiecej zaobserwowano wróbli, mazurków, gawronów, sikorek bogatek, srok, sierpówek. Dzieci bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły kolejny raz w akcji.

Nie było niespodzianki – królową zimy została ponownie krzyżówka. Już siódmy rok z rzędu ten najpopularniejszy w Polsce gatunek kaczki wygrywa w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce zajął gawron, a trzecie – wróbel.

Monika Dzitkowska

WP_20160202_10_26_25_Pro WP_20160202_10_27_25_Pro