Aktualne wydarzenia, relacje

wrzesień 2021

Rady na wrzesień dla Rodziców 3,4-latków:
Pamiętajcie:

• Już w drodze do przedszkola stwórzcie atmosferę spokoju, rozmawiajcie z dzieckiem, powtarzajcie , że na pewno odbierzecie je z przedszkola.
  • Do przedszkola odprowadzać powinien ten z członków rodziny, z którym dziecko łatwiej się rozstaje np. tato.
  • Nie przedłużajcie pożegnań w szatni – proszę pomóżcie dziecku rozebrać się, pocałujcie je, przytulcie, wprowadźcie na salę i wyjdźcie.
  • Zawsze w przedszkolu żegnajcie się i witajcie z uśmiechem. Wzmacnia to u dzieci poczucie bezpieczeństwa, że nic złego się nie dzieje i napawa optymizmem.
  • Nie wracajcie na salę jak już pożegnaliście się ze swoją pociechą, choćbyście usłyszeli jej płacz.
  • Nie należy zabierać dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. – Pamiętajcie jeśli zrobicie to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić.
  • Nie obiecujcie: „Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent – niespodziankę, ale nie może być to forma przekupywania.
  • Nie wypytujcie dziecka o szczegóły związane z pobytem w ciągu dnia w przedszkolu, poczekajcie, aż samo nabierze ochoty, aby opowiedzieć o wszystkim.
  • Nie machajcie za płotu, kiedy przechodzicie obok przedszkola w trakcie pobytu dziecka.
  • W pierwszych dniach skrócie czas pobytu dziecka w przedszkolu, stopniowo go wydłużając.
  • Pamiętajcie o ulubionej zabawce (bezpiecznej, niezbyt małej), którą dzieci mogą zabierać do przedszkola.
  • Nadal doskonalcie samodzielność przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ubieraniu i jedzeniu.
  • Do przedszkola wybierajcie garderobę, którą się łatwo zdejmuje.
  • Uczcie dziecko zdejmowania i ubierania ubrań.
  • Wdrażajcie dziecko do utrzymania w ładzie i porządku garderoby.
  • Wdrażajcie dziecko do przestrzegania umów i zasad,
  • Przyzwyczajajcie dzieci do sprzątania zabawek na miejsce.
  • Motywujcie dziecko do samodzielności, stosujcie pochwały, np.:  „Złożyłeś zabawki sam, jak prawdziwy przedszkolak”

Miesiąc wrzesień i październik to miesiące adaptacyjne dla dzieci i rodziców.
Czasem bywa ciężko, ale proszę zaufajcie nam i współpracujcie z nauczycielami, rozmawiajcie z nimi i wyjaśniajcie na bieżąco swoje wątpliwości. Mamy za sobą kilkanaście lat doświadczenia, które wykorzystamy, by dzieci odniosły sukces a Państwo zyskali pewność, że dzieci są szczęśliwe i zadowolone z pobytu w przedszkolu.

Rzeczy niezbędne na 2 września dla maluszków:

1. Kapcie.
  2. Rzeczy na przebranie w worku.
  3. Podpisana poduszeczka i kocyk.
  4. Ulubiona zabawka – przytulanka.
  5. Dla dziewczynek szczotka do włosów lub grzebień.

Orły Edukacji 2021

W 2021 roku Przedszkole Niepubliczne „ Bajka” kolejny już rok otrzymało wyróżnienie w Plebiscycie „Orłów Edukacji”. Dziękujemy Państwu za wyrażanie swoich opinii o przedszkolu w portalach internetowych, na podstawie wystawianych ocen jest dokonywany wybór najlepszych placówek . Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas Państwo obdarzacie. Motywuje nas to do dalszej pracy na rzecz rozwoju edukacji przedszkolnej i naszych milusińskich.

Listopad

Rodzice kochają swoje dzieci, zwykle jednak bardziej koncentrują się na tym, co trzeba w nich poprawić, niż na tym, co robią dobrze.
Pamiętaj, że miłość ma ogromną moc, Twoje dziecko poczuje się wartościowe i ważne słysząc od ciebie słowo „Kocham”.
Chwal malucha przynajmniej tak często, jak go krytykujesz. Zauważaj i doceniaj małe rzeczy. Pozwalaj dziecku mieć własne zdanie. Poczuje, że akceptujesz je takim, jakim jest, czyli że je kochasz.

Co jeszcze warto mówić dzieciom?

1. „Cieszę się, że ciebie mam”
  2. ”Jestem z ciebie dumna”
  3. „Masz świetne pomysły”
  4. „Spróbuj!”
  5. „Zawsze możesz na mnie liczyć”
  6. ”Słucham cię”
  7. ”Lubię spędzać z tobą czas”
  8. ”Opowiedz mi o tym”
  9. ”Co o tym myślisz?”
  10. ”Widzę,że bardzo się starasz”
  11. ”Dziękuję”
  12. ”Przepraszam”

Październik

Od października rozpoczynamy w grupach III, IV, V zajęcia rozwijające dla dzieci zapisanych – dodatkowo płatne.
W miarę możliwości dzieci uczestniczą w różnych atrakcjach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Dary jesieni” – I. Salach

Jesień stawia swoje kosze,
– piękne dary dla was niosę.
Z pola, sadu i ogrodu
nie zabraknie z lasu miodu.
Na jabłoni są jabłuszka,
z gruszy żółto błyszczy gruszka.
Śliwa – śliwki zrzuca w koszyk
na kompoty będzie dosyć!
Trzeba zwozić z pól ziemniaki,
brukiew, marchew i buraki.
Mama zrobi marynaty
dla córeczki, syna, taty.
Zimą w kuchni usiądziemy
przy słoikach się zbierzemy
i zapachnie lato u nas,
Gdy za oknem gna wichura.

Jarzębina

1. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w słońcu się mieni.
To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,
korale, korale jesieni.

Ref.: Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.

2. Włożymy korale, korale czerwone
i biegać będziemy po lesie.
Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,
niech echo daleko ja niesie.

Ref.: Idzie lasem…