Nasze akcje

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

23.01- w piątek tuż po godzinie 10.00, dzieci z najstarszej grupy „Misie” z Przedszkola Niepublicznego Bajka, wraz z zaproszonymi dziećmi z grupy Biedronek, wyruszyły na ptakoliczenie. Miało ono miejsce w ogrodzie przedszkolnym. Wraz z nauczycielką Moniką Dzitkowską młodzi “ornitolodzy” zaopatrzeni w lornetki zaczęli obserwację od drzew iglastych, które zwykle skrywają masę sikorek bogatek i modraszek. Najwięcej naliczyliśmy wróbli i mazurków, choć na przedszkolnym boisku zauważyliśmy także stado gawronów. Przez cały spacer towarzyszyła nam obserwująca wszystko z góry wrona siwa. Między salami Biedronek i Muchomorów na olbrzymim świerku zobaczyliśmy parę sierpówek, które kolejny rok gniazdują w naszym sąsiedztwie. Dzieci zmarznięte, zmęczone ale bardzo zadowolone z notatkami w rękach wróciły do przedszkola po godzinnym liczeniu ptaków, gdzie zliczyliśmy wszystkie wyniki tegorocznej akcji.

Koordynator akcji Monika Dzitkowska

WP_20150123_10_16_47_Pro

WP_20150123_10_05_50_Pro

WP_20150123_10_04_10_Pro

Zajęcia z ornitologiem

21.01.2015 nasze przedszkole odwiedziła p. Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji EkoRozwoju, podczas zajęć ornitologicznych zaprezentowała dzieciom z grupy Misie ciekawe slajdy dotyczące ptaków. Dzieci miały okazję nauczyć się zasad obserwacji ptaków, ich liczenia oraz zasad dokarmiania ptaków. Poszerzyły swoją wiedzę z zakresu znajomości gatunków ptaków zarówno tych z najbliższego otoczenia jak i tych żyjących w lasach i na terenach wodnych. „Misie” jak zwykle aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazały się dużą wiedzą z zakresu ptaków, czym zaskoczyły p. Magdalenę, zadawały masę pytań, a po zajęciach z niecierpliwością zaprosiły naszego gościa do sali, aby pochwalić się grupowym kącikiem przyrodniczym oraz pełnym ptaków karmnikiem.
Monika Dzitkowska

WP_20150120_10_01_45_Pro

WP_20150120_09_58_08_Pro

WP_20150120_09_57_27_Pro

Kucyk Bonsai

Los zwierząt  i otaczającej nas przyrody nigdy nie był nam –  Przedszkolu Niepublicznemu „Bajka” obojętny. Od lat organizujemy zbiórki żywności, koców, gazet na rzecz zwierząt z WROCŁAWSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT, wspieraliśmy również konie z FUNDACJI CENTAURUS. Dzieci na bieżąco biorą udział w projektach ekologicznych, które mają na celu uwrażliwienie ich na potrzeby zwierząt i środowiska przyrodniczego.
Zwierzęta są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Niewątpliwie zwierzęta uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość, dobroć, pozwalają się otworzyć i poczuć bezpiecznie. Podczas przebywania z zaprzyjaźnionymi zwierzetami rozluźniają się nasze mięśnie powodując spadek napięcia. Obecność zwierzęcia wpływa zatem nie tylko na ludzki umysł, ale również na ciało. Większość dzieci marzy o tym, żeby mieć swojego pupila. Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego też…
Postanowiliśmy wspomóc opiekę nad zwierzętami ze schroniska dla koni „Tara”.  Podjeliśmy decyzję o adopcji KUCYKA O IMIENIU BONSAI. Adopcja daje naszym Przedszkolakom szansę na przeżycie ciekawej przygody z wolontariatem wśród zwierząt. Dzieci uczą się w Tarze empatii, współpracy, poznają radość, jaka towarzyszy niesieniu bezinteresownej pomocy. Również Państwo mogą naszego kucyka odwiedzać, żeby miło spędzić czas na łonie natury, w ramach wolontariatu itp.  Dla wielu młodych ludzi przyjazd do Tary jest jedną z niewielu szans, by na żywo zobaczyć i dotknąć krowy, świnie, kozy i owce, a także kaczki, kury i króliki w warunkach, w jakich powinny mieć szansę żyć. Tara to obecnie 33 ha ziemi – padoki, duża łąka, przy niej poniemiecki park, stajnie, stajenki i całe mnóstwo pozytywnej energii od szczęśliwych zwierząt! Adoptujący i wolontariusze mogą nocować w Tarze nieodpłatnie
Nasz „bajkowy” kucyk znajduje się w Piskorzynie (okolice Wińska), ok. 70 km od Wrocławia.  Jest to przesympatyczne, towarzyskie i miłe zwierzątko, dla którego los nie zawsze był łaskawy… Trafił do Tary, gdyż dzieci dla których został kupiony przestały się nim interesować. Kucyk stał bez trawy, siana, nieleczony, zaniedbany. Na szczęście trafił na dobrego człowieka, który pomógł mu trafić we właściwe miejsce.
ZACHĘCAMY DO WSPIERANIA ADOPCJI I ŻYCZYMY MIŁYCH CHWIL SPĘDZONYCH W TOWARZYSTWIE BONSAI.

kucyk_bonsai2

Program Edukacyjny „Przyroda wokół nas – Ptaki”

W listopadzie p. Monika Dzitkowska prowadząca drugi rok w przedszkolu Program Edukacyjny pt. ”Przyroda wokół nas – Ptaki” przy współpracy z OTOP zorganizowała konkurs na najbardziej funkcjonalny karmnik dla ptaków. Chętne dzieci przy udziale rodziny przyniosły 24 karmniki. W każdej z grupy przyznano jedno pierwsze miejsce i wyróżnienia. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez przedszkole oraz OTOP. Nagrodzone karmniki zawisną w przedszkolnym ogrodzie i będą spełniały funkcję wspaniałej ptasiej stołówki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność. Najwięcej karmików przyniosły dzieci z grupy 2, było ich aż 12, po 5 karmników gr 1 i 3, oraz 2 w gr.4.

przyroda-wokol-nas-ptaki-1

przyroda-wokol-nas-ptaki-2

Program Edukacyjny Konkurs plastyczny „Mój wymarzony plac zabaw”

 W kwietniu ogłosiliśmy w przedszkolu konkurs plastyczny pt.”Mój wymarzony plac zabaw”. Pod koniec miesiąca zaczęły napływać do nas makiety przedstawiające idealne, dziecięce place zabaw. Pełną mobilizacją wykazała się grupa Biedronek, aż 11 osób przyniosło prace, 2 osoby z Muchomorków. Bardzo zaskoczyła, ale i niezmiernie ucieszyła staranność i różnorodność makiet. Dziękujemy rodzicom, za pomoc i zaangażowanie potrzebne przy wykonaniu zadania.

6 maja po burzliwych obradach jury składające się z dziecięcych przedstawicieli wszystkich grup oraz kadra przedszkola wyróżniła szczególnie 3 prace: I miejsce Olimpia P., II miejsce Jakub K., III miejsce Olaf P. Zwycięzcom gratulujemy!!!!!!!!!!

konkurs-plastyczny-plac-zabaw-1

konkurs-plastyczny-plac-zabaw-2

konkurs-plastyczny-plac-zabaw-3